header

Bursa Hakkında


Antik dönemde Olympos Mysios adıyla tanınan Uludağ'ın eteklerine kurulan Bursa, M.Ö.5.000'den beri yerleşime sahne olmuştur. Antik dönemde adı Prussa vad Hypium’du ve adını Bitynia kralı Prusias’tan almıştır. Pek çok kavmin yerleştiği bu topraklarda Bitynia, Lidya, Pers, Roma, Bizans egemenliği dönemleri yaşanmıştır. Roma döneminde mimari eserlerle süslenen ve özellikle termal suları üzerinde yapılan Hamamları ve kaplıcaları ile ünlenen Bursa Bizans çağında aynı özelliğinin yanı sıra ticari açıdan da gelişti. Bursa, Osmanlılar 1299 tarihinde Orhan Bey tarafından fethedilmiştir. Bugün genç Osmanlı mimari eserlerinin hazinesi konumundadır. Bursa kenti Uludağ’ın görkemli görüntüsüyle taçlanmıştır.

Osmanlı kültürünün oluşturduğu zengin Bursa mutfağının en tanınmışları İskender Kebap, İnegöl Köftesi, Kemalpaşa Tatlısı, Kestane Şekeri ve Bursa’ nın Karacabey ilçesinde üretilen Mihaliç peyniridir.

Bursa Otomotiv Sektörü Ana ve Yan Sanayi Kuruluşları, Tekstil Sektörü Kuruluşları ile üretimi tarihten gelen kumaşları, ipekçiliği, kaplıcaları, havluları, İskender kebabı, kestane şekeri ve kış turizminin merkezi Uludağ ile özdeşleşmiştir. Bursa otomotiv sektörü açısından önemli bir merkezdir.
www.bursahakkinda.com